Okuma LT2000EX Twin Star CNC 5 axis turning centre...
Description
Tooling included:
3x Double ended turning tools per head. (6 total)
3x Boring tools per head (6 total)
3x Driven Live tools
3x X Facing Live Tools
Auction - PG Technology - Auction
CNC Turning
Harrison Alpha 1400XS CNC lathe, 2700rpm, Fanuc Series Oi – TD control, 200mm CH x 1250mm b.c., 55mm spindle bore, s/n X28254 (2014)
Machine Tools / Inspection
Jones & Shipman 1302 universal grinder, swivel internal, 7" CH x 27" b.c., 2000-24000rpm, s/n BO17069
Jones & Shipman 1302 universal grinder, twin external grinding heads, swivel internal, 7" CH x 27" b.c., Anilam DRO, coolant, tooling, s/n BO95192
Moore Tools Precision No2 jig borer / grinder, 480x250mm table, DRO, metric dials, s/n 7020